Rodzaje pędzli

Kategoria: Blog

przybory malarskie

Wszyscy możemy chwycić za pedzel i pomalować ściany, jednak by efekt naszej pracy był lepszy, a nie gorszy, warto jest wcześniej zapoznać się z dostępnym na rynku sprzętem malarskim. Jednym z podstawowych narzędzi jest pędzel, proste urządzenie służące do nakładania farby na powierzchnię. Pędzel umożliwia pracę malarza, a jego rodzaje mają wpływ na jakość malowania.

Różne rodzaje pędzli

Pędzel jest narzędziem budowlanym służącym do malowania ścian, sufitów oraz innych powierzchni. Zbudowany z naturalnego włosia świńskiego lub syntetycznego umożliwia równomierne rozprowadzanie cieczy. Elastyczny i odporny na zagięcia. Wyróżnia się kilka rodzajów pędzli, jednak do najpopularniejszych należą: angielski, kątowy i ławkowiec.

Pędzel angielski wykonany jest z włosia sztucznego lub naturalnego, które zapewnia uniwersalne zastosowanie. Można nim malować powierzchnie obłożone drewnem i metalem, a także fragmenty ścian wykończone tynkiem i płytkami. Wąska budowa narzędzia umożliwia odnawianie ościeżnic i malowanie płotów. Używany często do lakierowania parkietu, drewnianych mebli i impregnowania drewna.

Pędzel płaski kątowy znany, także jako kaloryferowiec lub krzywak, charakteryzuje się długą i płaską rączką zakrzywioną pod niewielkim kątem. Budowa pędzla umożliwia malowanie w trudnodostępnych miejscach np. tył wiszącego grzejnika. Stosowany zwykle podczas malowania armatury, pieca, rur, ogrodzeń oraz elementów o ażurowej budowie.

Ławkowiec jest szerokim, grubym i płaskim pędzlem zrobionym z naturalnego włosia. Używany do malowania dużych powierzchni pokrytych tynkiem, także strukturalnym. Wykorzystywany zwykle podczas gruntowania ścian, odplamiania powierzchni, zmywania wcześniejszej farby oraz nakładania kleju.

Podczas budowy warto wybrać odpowiedni rodzaj pędzla. Umożliwi to prawidłowe wykonanie zadania oraz wpłynie na jakość efektu pracy.