Jak dobrać farbę do ściany? Poradnik

Kategoria: Blog

Pędzel

Chleb powszedni?

Wydawałoby się, że skoro dzieci w wieku przedszkolnym potrafią używać farb, to pomalowanie ścian jest banalne. Błąd. Nieprzygotowane osoby mogą natknąć się na nieprzewidziane problemy. We wcześniejszym wpisie radziliśmy, jak powinien wyglądać pierwszy etap malowania. W drugiej części „Poradnika początkującego malarza” poradzimy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru farby.

„Poradnik początkującego malarza część II”

Kolor nie jest jedyną rzeczą, którą musimy wybrać przed malowaniem. Warto także zwrócić uwagę na znacznie więcej szczegółów. Pierwszym z nich jest charakter pomieszczenia. Wielkość i kształt pokoju odgrywają ważną rolę. Zwykle wykorzystuje się zasadę, według której do małych pomieszczeń stosuje się jasne barwy, zaś w większych pomieszczeniach można wykorzystać bardziej intensywne kolory. Pierwsza zasada sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, zaś druga wprowadza do pokoju przytulny nastrój.

Istotną rolę odgrywa poziom naświetlenia pokoju, gdyż naświetlony promieniami słońca kolor farby będzie nabierał innych barw. Okna znajdujące się w południowej i zachodniej części pokoju są skierowane w stronę słonecznego światła, przez co pomieszczone jest mocno oświetlone. W takim pokoju można wykorzystać chłodniejsze barwy. W innym przypadku warto zastosować barwy ciepłe. Rozwiązanie to zapewni równowagę w oświetleniu.

Nie można zapomnieć o aranżacji wnętrza. Warto pamiętać, że z jednej strony zbyt duża różnorodność barw wprowadza chaos do pomieszczenia, z drugiej zaś jednakowe kolory ścian i mebli zlewają się ze sobą. Należy trzymać się zasady: do ciemnych mebli jasne farby i na odwrót. Umożliwi to zachowanie harmonii barw.

Każde pomieszczenie pełni określoną funkcję, a kolory mają wpływ na samopoczucie. Wyciszają lub uaktywniają, rozweselają lub przygnębiają. Ciepłe barwy, jak żółć czy pomarańcz, niosą ze sobą sporą dawkę energii, aktywują do działania i zwiększają optymizm. Błękitny i zielony to kolor spokoju i harmonii, które wyciszają i uspokajają. Róż i fiolet pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Zaś brąz podkreśla równowagę i komfort.