Budowa i rodzaje wałków malarskich

Kategoria: Blog

prawidłowe malowanie

Budowa wałka

Tym razem skupimy się na prezentacji wałka malarskiego.
Wałek malarski to proste narzędzie zbudowane z: uchwytu czyli rączki, i rdzenia pokrytego najczęściej tkaniną lub wykonanego z pianki . Budowa urządzenia zależy od jego zastosowania. Najczęściej stosowany jest model o szerokości 18 – 25 cm i średnicy rdzenia 40-70 mm. Narzędzie jest lekkie i ergonomiczne, dzięki czemu idealnie nadaje się do malowania dużych powierzchni ścian wewnerznych i elewacji. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić wiele typów wałków.

Rodzaje wałków

Wyróżnia się wiele rodzajów wałków, jednak narzędzia zwykle dzielone są ze względu na: materiały użyte podczas produkcji oraz parametry urządzeń. W przypadku parametrów dokonywany jest podział na: wałek o krótszym włosiu długości 4-10 mm wykorzystywany do malowania gładkich powierzchni gładkich. Wałek z dłuższym włosiem 12-18 mm stosowany jest do malowania tapet i tynków, natomiast typ wałka z najdłuższym runem powyżej 18 mm przeznaczany do malowania nirerównych powierzchni jak ściany z cegły i betonu. Ze względy na materiały użyte podczas produkcji dokonuje się podziału wałków na wałki gąbkowe i futrzane lub sznurkowe

Wałki futrzane produkowane są tkanin syntetycznych lub naturalnych np. wełny. Wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniemi niższą ceną. Nie zostawiają nadają powierzchni struktury, dzięki czemu wykorzystuje się je do malowania powierzchni które mają być idealnie gładkie.

Wałki z poszyciem sznurkowymprodukowane są z tkanin poliamidowych, poliestrowych, poliakrylowych lub mikrowłókien. Stosuje się je głównie do malowania gładkich powierzchni oraz chropowatych ścian przy użyciu wodorozcieńczalnych, epoksydowymi i olejnych farb. Mogą nadawać powierzchni efektu skórki pomarańczowej przy umiejętnym dobraniu wałka i farby.

Wałki gąbkowe przeznaczone są do malowania farbami olejnymi i emaliami. Ich profesjonala odmiana charakteryzuje się naniesinymi mikrowłoskami i nazywana jest Flock. W tej wersji nie występuje efekt „bąbelkowania” farby podczas malowania.